V zimě se život na povrchu země zastaví. Někteří živočichové se přizpůsobí chladným měsícům a usídlí se v úkrytech, aby přečkali zimu. Mezi ně patří i hlemýždi. Tito malí tvorové se zavrtávají do země a uzavírají se do svých ulit. Jak ale přežívají zimu?
Hlemýždi jsou malí živočichové, kteří žijí v zemi. V zimě se zavrtávají do země a uzavírají se do svých ulit. Uvnitř ulity si vytváří malý úkryt, kde přečkávají zimu. Zimu hlemýždi přečkávají zavrtaní v zemi a ulitu si navíc uzavřou důkladnějšími zimními dveřmi – pevným, zvápenatělým víčkem, které obsahuje drobné dýchací póry. Materiál na stavbu zimních dveří, vápenaté soli, si hlemýžď střádá v těle po celé léto.
Když se zima blíží, hlemýžď začne připravovat svou ulitu. Začne se zavrtávat do země a vytvářet svůj úkryt. Poté, co je hlemýžď ve své ulici, začne stavět zimní dveře. K tomu používá vápenaté soli, které si střádal v těle po celé léto. Tyto soli se přemění na pevné, zvápenatělé víčko, které obsahuje drobné dýchací póry.
Když jsou zimní dveře hotové, hlemýžď se uzavře do své ulity a začne spát. Tato fáze se nazývá hibernace. Během hibernace hlemýžď nepotřebuje jíst ani pít. Jeho tělo se stává mnohem pomalejším a jeho metabolismus se zpomaluje. Hlemýžď se také stává mnohem odolnějším vůči chladu.
Hlemýžď zůstává ve své ulici po celou zimu. Jakmile se venku oteplí, hlemýžď se vrátí do svého obvyklého života. Začne se pohybovat po zemi a hledat potravu. Když je hlemýžď opět ve svém obvyklém životním cyklu, začne se opět střádat vápenaté soli, aby mohl příští zimu přečkat stejně.
Jak je vidět, hlemýždi jsou velmi odolní tvorové. Jejich schopnost přežít zimu je opravdu úžasná. Ať už se jedná o stavbu zimních dveří nebo o schopnost hibernovat, hlemýždi jsou opravdu zajímaví tvorové.