Jací hadí žijí v ČR?

Hadí živočichové patří mezi nejstarší skupiny živočichů na Zemi. U nás můžeme nalézt pět druhů hadů, kteří patří do dvou čeledí. První čeledí jsou užovkovití (Columbridae), kam patří čtyři nejedovaté druhy: užovka obojková, užovka hladká, užovka podplamatá a užovka stromová. Užovka obojková je nejčastějším druhem hada v České republice. Je to středně velký had, který může dosáhnout délky až 60 cm. Jeho tělo je pokryto černými a žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích, v trávnících a v okolí vodních toků.

Druhá čeleď jsou zmijovití (Viperidae) s jedním druhem a to zmijí obecnou. Je to náš jediný jedovatý had. Jeho tělo je pokryto mnoha černými a žlutými skvrnami, které se liší od užovky obojkové. Zmije obecná je velmi plachá a často se schovává v trávě a křovinách.

Hadí druhy v České republice se mohou lišit v jejich chování, velikosti a životním prostředí. Užovka obojková je aktivní během dne a je schopná se pohybovat velmi rychle. Naopak zmije obecná je noční tvor a je schopná se pohybovat velmi pomalu. Užovka obojková se může vyskytovat v listnatých lesích, trávnících a okolí vodních toků. Zmije obecná se vyskytuje v suchých a kamenitých oblastech.

Hadí druhy se také liší ve velikosti. Užovka obojková může dosáhnout délky až 60 cm, zatímco zmije obecná je mnohem menší a může dosáhnout délky až 40 cm. Užovka obojková je také schopná se dlouho ukrývat a často se vyskytuje v blízkosti domů. Zmije obecná je však plachá a často se schovává v trávě a křovinách.

V České republice je možné nalézt mnoho druhů hadů, kteří se liší ve velikosti, chování a životním prostředí. Užovka obojková je nejčastějším druhem hada v České republice a je aktivní během dne. Naopak zmije obecná je noční tvor a je plachá. Užovka obojková se může vyskytovat v listnatých lesích, trávnících a okolí vodních toků, zatímco zmije obecná se vyskytuje v suchých a kamenitých oblastech.

Je důležité si uvědomit, že hadi jsou pro náš ekosystém velmi důležití. Hadí druhy jsou důležitými predátory a jejich přítomnost je důležitá pro udržení rovnováhy v přírodě. Hadi jsou také důležitými součástmi potravních řetězců a jsou důležitými živiteli pro mnoho druhů ptáků a savců.

Je důležité si uvědomit, že hadi jsou velmi citliví na změny v prostředí a mohou být velmi náchylní k znečištění a změnám v krajině. Je důležité, abychom se o hady starali a chránili je, abychom mohli udržet jejich populaci v České republice.

Napsat komentář