Plazi jsou obecně známí jako obojživelníci, kteří se vyskytují po celém světě. Většina lidí je zná jako obyvatele vodních prostředí, ale někteří žijí i na suchu. Plazi jsou velmi stará skupina zvířat, která se vyvinula před více než 300 miliony let.
Tradičně jsou plazi děleni do čtyř řádů: krokodýli (aligátoři, krokodýlovití a gaviálové), šupinatí (hadi, ještěři a dvouplazi), želvy a bezploutví. Každý z těchto řádů je známý pro své charakteristické rysy.
Krokodýli jsou obecně velmi velcí plazi, kteří mají kostěnou krunýř a šupinatou kůži. K roku 2019 bylo známo asi 27 druhů krokodýlů (viz taxonomie druhů). Šupinatí plazi jsou nejpočetnější skupinou plazů a jsou známí pro své hadí tělo s šupinami. K roku 2018 bylo známo přibližně 10 793 druhů šupinatých plazů. Želvy jsou obecně známé pro svou kostěnou skořápku a krátké nohy. K roku 2017 bylo známo asi 356 druhů želv. Bezploutví plazi jsou skupina plazů, kteří nemají ploutve. Patří sem především žabí plazi a končetinoví plazi.
Všechny plazi mají společné některé charakteristické rysy. Všichni mají kůži, která je obvykle pokryta šupinami nebo krunýřem. Všichni mají také dýchací systém, který je založen na dýchání pomocí plic nebo pomocí kůže. Všichni mají také tři páry končetin, které jsou obvykle pokryty šupinami.
Vědci se nadále snaží zjistit více o tom, jak se plazi vyvinuli a jak jsou mezi sebou propojeni. Existuje mnoho druhů plazů, které jsou velmi odlišné od sebe navzájem, ale mají společné znaky, které je spojují. Studium plazů může pomoci pochopit, jak se vyvinula živá zvířata a jak jsou mezi sebou propojena.